Netradicinis žygis po Sėlių žemę
Lauris Vainauskas
AKTYVUS LAISVALAIKIS
Žmonijoje nuo neatmenamų laikų gyva kelionių, pažinimo aistra. Jau daugelis uteniškių aplankė Turkiją, Egiptą, kitas Europos ar net pasaulio šalis. Tačiau dažnai pamirštame, kad gyvename visai šalia nuostabių piliakalnių, kalvų ir slėnių, įspūdingų gamtos vaizdų. Giedrius Indrašius iš Užpalių kviečia į ekskursiją prisimenant garbingą mūsų protėvių istoriją bei aplankant Užpalių kraštą – gražiausias rytų Aukštaitijos vietoves.
Ekskursija po Rytų Aukštaitiją
„Kelionė paprastai prasideda nuo Užpalių su specialiai bekelei pritaikytu visureigiu“, – apie kelionės pradžią pasakojo G. Indrašius. Į visureigį vienu metu telpa iki 8 asmenų, o tai jau nemaža kompanija. Dažniausiai ekskursiją užsisako ieškantys netradicinio poilsio gamtoje, besidomintys Lietuvos kultūros paveldu arba švęsdami gimtadienius, mergvakarius, kitas šventes. Pasak G. Indrašiaus, dažnai į pažintines keliones išsiruošia ir mokytojai su žingeidžiais mokiniais.
Išvažiavus iš Užpalių, Dusetų kryptimi, žygio vadovas siūlo sustoti ir prisiliesti prie 10 000 metų mūsų gamtos kaitą menančių konglomerato uolų, kur tirpstant ledynams vanduo sunešė žvyrą, molį, kalkakmenius, o laikas vedinas gamtos ir cheminių procesų visą tai sulipdė į nepajudinamus luitus. Pasak jo, konglomerato uolos nėra retas reiškinys Lietuvoje, tačiau tokio dydžio ir taip gerai išsilaikiusios tik Užpalių seniūnijoje, Šeimyniškių kaime.
Toliau ekskursijos maršrutas veda pro Kalavijuočių ordino sudegintą, o dabar gražiai atrodantį etnografinį Degesių kaimą, prie įspūdingo Šeimyniškių piliakalnio ant kurio stovėjusi Užpalių pilis. „Šis piliakalnis labai gerai paslėptas ir iki jo kelią buvo sunku surasti visais laikais“, – apie piliakalnį pasakojo G. Indrašius. Pridurdamas, kad Mindaugui priklausiusi pilis taip niekada ir nebuvo užimta Kalavijuočių ordino veikusio dabartinėje Latvijos teritorijoje. Ji buvo geriausiai įtvirtinta, turėjo karinį viršininką ir stiprią įgulą. Aplink ją 40 kilometrų spinduliu iki šių dienų galima pamatyti apie 20 didesnių ir mažesnių piliakalnių žiedų vedančių Kalavijuočių tvirtovės – Daugpilio link nuo kurių artėjant priešams buvo signalizuojama laužais. Nuo Šeimyniškių piliakalnio atsiveria įspūdinga panorama į Šventosios upės slėnį, kur dabar įsikūręs Užpalių miestelis ir Kaniūkų kaimas.
Apie 50-60 kilometrų pažintinės kelionės visureigiu metu turistai pamato Kepurkalnio, Armališkių, Bikūnų, Zabičiūnų, Lūžų, Gutaučių ir kitus piliakalnius.
Kadangi ekskursijos maršrutas veda pro Vasaknų dvarą iš anksto susitarus jį galima aplankyti bei atsigaivinti vietos bravore pagamintu puikiu alumi. Vasaknų dvaro šeimininkai aprodo atstatytą dvarą su įspūdingomis pokylių salėmis bei atnaujinamą parką.
Visa ekskursija trunka apie 3 – 5 valandos ir užbaigiama aplankant Antalieptėje esantį pagonybės laikus menantį Šavašos pažintinį taką bei grįžtant į Užpalius pro įspūdingus Indrajų ir Alaušo ežerus. Grįžus G. Indrašius keliauninkams rekomenduoja nuplauti kelionės dulkes ir atsigaivinti Šventu Krokulės vandeniu. Puiki ekskursija klausantis išsamių Giedriaus Indrašiaus istorinių komentarų tekainuoja 25 litus vienam žmogui.