UŽPALIŲ ŽYGEIVIAI SAVO VEIKLĄ SKIRIA LIETUVOS VALSTYBĖS ATKŪRIMO 100 – MEČIUI

Jau antrus metus skaičiuojantys Užpalių gimnazijos Žygeiviai, savo keliones skiria Lietuvos valstybės atkūrimo 100- mečiui ir nusprendė iki 2018 m. vasario 16 dienos pėsčiomis ir dviračiais nukeliauti 100 kilometrų.

Pirmuose, šių mokslo metų žygiuose, mes aplankėme Algimanto rinktinės partizanų kovų vietas Šimonių girioje, Antazavės miškuose. Užpalių Žygeiviai Baltų vienybės dieną, kuri Lietuvos ir Latvijos parlamentų nutarimu, švenčiama rugsėjo 22 d., pasitikome ant Užpalių piliavietės (Šeimyniškių piliakalnis) ir Lygamiškio piliakalnio. Užpalių bendruomenės narių-  Vidos Juškienės, Renės Šliogerieniės, Nijolės Navikienės pastangomis, kartu su kitais Užpalių bendruomenės nariais įsijungėme į viso pasaulio Baltų ugnies sąšauką, skirtą Baltų vienybės dienai. Šio prasmingo sumanymo esmė – įprasminti baltams atmintinas vietas, uždegti ugnį ant pilkiakalnių taip sujungiant baltų genčių palikuonis. Daugiausia, virš šimto laužų buvo uždegta Lietuvoje, kiek mažiau Latvijoje, Baltarusijoje, Rusijoje ir Lenkijoje, bei po vieną laužą liepsnojo Vokietijoje ir Škotijoje.

Šio renginio metu žygeiviai bandė patikrinti kaip veikia senovės laikų „mobilusis“ ryšys. Uždegėme laužą ant Užpalių piliavietės, o kiti nuo Lygamiškio piliakalnio, stebėjo – ar pakils  dūmai  nuo buvusios Užpalių pilies vietos.  Stebėtojai tvirtino, kad tik žiūronų pagalba buvo galima pamatyti dūmų pėdsakus. Turbūt priežastis ta, kad pasirinktas per didelis atstumas  ir piliakalnius užstojo medžiai. Tikėtina, jog aplink pagrindines pilis, tokias, kaip Užpalių, žvalgybiniai („mobilaus ryšio“) piliakalniai buvo mažesniais atstumais- iki 4 km. Pavyzdžiui toks atstumas yra nuo Užpalių piliavietės iki Kepurkalnio, Žaibiškių piliakalnių. Jei atidžiau pažiūrėtumėme į piliakalnių žemėlapį įsitikintumėte, kad nuo Užpalių piliavietės 2-4 kilometrų atstumais link Daugpilio (Livonijos ordino tvirtovės) eina piliakalnių virtinės. Viena- rytų atšaka-  Kepurkalnio, Armališkių, Bikūnų, Šikšnių, Gutaučių, Lūžų, Verslavų, Zokorių, Šiukščių, Degučių piliakalniai,  kita šiaurės rytų atšaka- Žaibiškių, Likunčių, Avižių, Vosgėlių, Antažiegės, Morkūnų, Varniškių, Avilių piliakalniai ir dar vieną piliakalnių grandinę galima atsekti pietryčių ir pietų kryptimis- Daugilio, Trumpalių, Gaigalių, Baltakarčių, Nolėnų piliakalniai.

Taigi, senoviniai ryšio palaikymo būdai lieka mįslė. Būtų įdomu patyrinėti aukščiau minėtų piliakalnių absoliutinius aukščius, ar jie galėjo būti matomi vienas nuo kito, jei taip tai tikėtina, kad dūmų kamuoliai galėjo būti patikima „mobiliaus ryšio“ priemonė-  pranešti pavojus ar kitokią žinią.